ElektryczneWycieczki.pl – Elektryk z Wykształcenia podpowiada:

Przygotuj się do pierwszej jazdy na rowerze – postaw na bezpieczeństwo!

W jaki sposób przygotować się do jazdy, aby w bezpieczny sposób czerpać przyjemność z górskich wycieczek rowerowych? Temat ten jest uniwersalny i dotyczy zarówno użytkowników rowerów bez wspomagania elektrycznego jak i rowerów elektrycznych.

Zwróćmy uwagę na kilka aspektów, rzutujących na prawidłowe przygotowanie rowerzysty, przekładające się na większe bezpieczeństwo podczas jazdy:

Na rower zawsze w kasku!

Niepodważalną pozycją numer jeden na liście ekwipunku rowerzysty jest KASK. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wsiadać na rower bez właściwie dobranego i zapiętego kasku (źle założony bądź niezapięty kask wpływa na nasze bezpieczeństwo tak samo jak… jego brak na głowie).

Jak kask to i ochraniacze rowerowe

Inne ochraniacze, tj. nakolanniki, nałokietniki, ochraniacze kręgosłupa. Zasada jest prosta: im więcej ochrony na ciele tym mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji podczas ewentualnego upadku. Wypożyczając rower spytaj się czy istnieje możliwość wypożyczenia dodatkowych ochraniaczy. Dzięki temu nie przekonasz się jaką nieprzyjemność przynosi uderzenie kolanem w…ramę roweru na którym jeździsz.

Dobrze dobrane ochraniacze na kolana nie krępują ruchów a jednocześnie zapewniają wysoki poziom ochrony przed uderzeniem zarówno z przodu jak i z boku kolana.

Na rower tylko w odpowiednich butach

Przejdźmy do pierwszego punktu styku naszego ciała z rowerem (z trzech) a mianowicie stóp. Dobór obuwia ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo poruszania się rowerem szczególnie w terenie górski. Jedną z najniebezpieczniejszych sytuacji, która może skutkować utratą kontroli nad rowerem jest ześliźnięcie się stopy podczas zjazdu. Prawidłową pozycją rowerzysty pokonującego zjazd jest pozycja stojąca (dwa punkty kontaktu z rowerem), umożliwiająca odpowiedni balans na rowerze oraz szybkie reagowanie na przeszkody pojawiające się na ścieżce (tu kiedyś odnośnik do tekstu o prawidłowej pozycji na rowerze, w tym ustawieniu stóp). Jak więc zminimalizować niebezpieczeństwo ześliźnięcia się z pedałów? Zakładając, że mamy do czynienia ze standardowymi pedałami platformowymi, buty powinny mieć jak największą powierzchnię płaską, stykającą się z powierzchnią pedałów.

Przykładowe buty z oferty popularnej sieci sklepów obuwniczych – płaska podeszwa o dużej powierzchni zapewni dobry kontakt z pedałami.

Buty renomowanej marki, zaprojektowane z myślą o rowerzystach. Charakteryzują się płaską podeszwą o dużej powierzchni oraz odpowiednio dobraną mieszanką gumy, która dodatkowo poprawia przyczepność butów na pedałach.

Wybierając buty na rower warto mieć na uwadze, że będą one szczególnie narażone na czynniki „niszczące” oraz brudzenie. Z tego powodu nie warto wybierać swoich ulubionych butów np. do biegania.

Ważna rada dla osób, które na co dzień w swoich rowerach korzystają z pedałów zatrzaskowych typu SPD (ang.  Shimano Pedaling Dynamics) – jeśli chcecie spróbować przygodę na wypożyczonym rowerze elektrycznym, zabierzcie swoje pedały, albo buty na „zwykłe”, płaskie pedały. Najczęściej wypożyczalnie ofertują rowery wyposażone w pedały platformowe (na zdjęciu), które nie nadają się do jazdy w butach z blokami typu SPD, Time itp.

REKAWICZKI ROWEROWE

Drugim punktem styku z rowerem są dłonie. Każdej osobie rozpoczynającej rowerową przygodę, rekomenduje założenie rękawiczek z pełnymi palcami. Większość upadków czy nawet podparć na rowerze kończy się na dłoniach. Rękawiczki chronią nas przed otarciami bądź nawet skaleczeniem dłoni w nieprzewidzianym momencie wycieczki. Kolejnymi czynnikami jest pocenie się dłoni oraz komfort „chwytu”. Są to oczywiście czynniki bardzo indywidualne, jednakże z doświadczenia wiem, że dobre rękawiczki z „poduszeczkami” potrafią pochłonąć część wstrząsów generowanych przez nierówny teren górski, zmniejszając tym samym tempo zmęczenia dłoni.

Rękawiczki rowerowe z „pełnymi palcami” uchronią nasze dłonie przed skaleczeniem. Dodatkowe silikonowe nadruki na palcach poprawiają chwyt klamki hamulcowej.

Odpowiednie ubrania na rower

Dobierając ubranie na wycieczkę rowerową kierujemy się zapowiadaną pogodą oraz wygodą. Warto pamiętać, że pomimo słonecznej pogody na trasach rowerowych zlokalizowanych w lesie mogą pojawiać się miejsca bardziej wilgotne – wręcz kałuże, które mogą być trudne do ominięcia na singletrakach (więcej o trasach rowerowych typu Singletrack w poradniku #03Jak dobrać szlak na swój pierwszy raz?). Dlatego podobnie jak w przypadku obuwia – przygotuj się na to, że ubrania podczas wycieczki zostaną ubrudzone a nawet przemoczone. 

Przy tej okazji zauważ, że spodnie / spodenki są trzecim punktem kontaktowym z rowerem. Dlatego też często spodenki dla rowerzystów wyposażone są w dodatkowe wkładki zwiększające komfort siedzenia. Jest to szczególnie przydatne podczas dłuższych wycieczek, pokonywanych na siedząco (jazda w terenie górskim często odbywa się w pozycji stojącej – np. podczas pokonywania zjazdu).

OKULARY SPORTOWE

Kolejną pozycje na mojej liście zajmują okulary sportowe. Ochronią nas przed wpadnięciem do oczu błota spod kół czy owadów – są to nieprzyjemne sytuacje, które mogą spowodować utratę kontroli nad rowerem. Wybór okularów sportowych na rynku jest bardzo duży, każdy powinien wybrać coś dla siebie. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup przezroczystych okularów ochronnych w popularnej sieci marketów budowlanych.

PLECAK

Pozwoli na bezpieczne przewiezienie portfela, kluczyków do samochodu, telefonu bądź innych rzeczy, które standardowo lądują w kieszeniach spodni. Dodatkowo wrzuć do niego pelerynę przeciwdeszczową na wypadek nieprzewidzianego załamania pogody. Zalecam mieć również przy sobie zapasową dętkę oraz podstawowy przybornik rowerowy (multitool), który umożliwi wymianę przebitej dętki w trakcie wycieczki. Wybierasz się na całodniową wycieczkę elektrykiem? Wrzuć do plecaka ładowarkę!

Wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania swojego ekwipunku na elektryzującą wyprawę rowerową, zapraszam do lektury kolejnego poradnika, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie:

Do zobaczenia na szlaku!
Ekipa Elektrycznych Wycieczek